PBE-M5-400
airMAX PowerBeam M5 400 mm Bridge
airMAX PowerBeam M5 400
PBE-M5-400
5 GHz, 25 dBi bridge with 150+ Mbps throughput.
Technical
Mechanical
Dimensions420 x 420 x 275 mm (16.5 x 16.5 x 10.8")
Weight1.8 kg (4 lb)
Enclosure materialUV-stabilized plastic
MountingPole mount kit (Included)
Wind survivability200 km/h (125 mph)
Wind loading342.5 N @ 200 km/h (77 lbf @ 125 mph)
Hardware
Networking interface(1) GbE RJ45 port
Power methodPassive PoE 2-pair (Pairs 4, 5+; 7, 8 Return)
Power supply24V, 0.5A gigabit PoE adapter (Included)
Supported voltage range20–27V DC
Max. power consumption8W
Max. TX power26 dBm
Gain25 dBi
ESD/EMP protectionAir/contact: ± 24 kV
LEDs(1) Power, (1) LAN, (4) WLAN
Signal Strength LEDsSoftware-adjustable to correspond to custom RSSI levels
RoHS complianceYes
Salt fog testIEC 68-2-11 (ASTM B117)
Equivalent: MIL-STD-810 G method 509.5
Vibration testIEC 68-2-6
Temperature shock testIEC 68-2-14
UV testIEC 68-2-5 at 40° C (104° F)
Equivalent: ETS 300 019-1-4
Wind-driven rain testETS 300 019-1-4
Equivalent: MIL-STD-810 G method 506.5
Ambient operating temperature-40 to 70° C (-40 to 158° F)
Ambient operating humidity5 to 95% noncondensing
CertificationsCE, FCC, IC
NDAA CompliantYes
System
Gain22 dBi
Channel sizes5/8/10/20/30/40 MHz
PolarizationDual linear
Operating Frequency (MHz)
Worldwide5170 - 5875 MHz